Dua ve İnsan

Dua kulluğun simgesi anlamına gelen ve kendi başına ibadet olan bir manevi olgudur. Bu yönüyle de bu ibadeti sadece insana özgü olduğunu söyleyemeyiz.

Kainatta yaratılmış olan her zerre, kendi lisanı ile dua eder. Ve kendi lisanı ile ettiği bu DUALARonun Rabbine olan niyazıdır ve arasında ki manevi irtibatı sağlar. Örneğin toprağa atılan bir tohum, çatlayıp başını topraktan çıkarıp güneşe doğru filizlenmek için dua eder. Ama biz tabi ki onun lisanını anlayamayız. Veya yumurtaları olan bir kuş, yumurtaları üzerinde yavruları için dua eder. Ve tabi ki kendi lisanında. Ve yine ağaçlar, mevsimi geldiğinde meyve vermek için dua eder. Ama insan bunun farkında dua eder.

İnsan da kendi lisanınca, NAMAZDA OKUNAN DUALAR ile, secde de iken yaptığı dualar ile veya yer ve zamana bakmadan ellerini açıp Allah’a dua eder ve O’ndan ister. DUALAR.NET adresimizde Rabbimize dua ederken öğrenebileceğimiz çeşitli dua ve sureleri detaylı olarak sizlere sunduk. Aynı zamanda şifa duaları , korunma duaları gibi birçok manevi dualara ulaşabilirsiniz.