Dünyamız her geçen gün globalleşiyor, büyüyor ve kimi zaman farklı ülkelerin insanları dahi olsalar birbirleri arasında, iletişime geçme zorunluluğu söz konusu olabiliyor.

Bu durum neticesinde kendi doğduğu memleketten başka ülkelere giden işçilere ve hali hazırda çalışmakta olan işçilere söz konusu ülke iş güvenliği politikası uyguluyor. Bu kapsamda işçilerin, iş ayakkabılarıiş elbiseleri, iş kıyafetleri, bulundukları fabrikada ya da çalıştıkları yer tarafından, iş güvenliği uzmanı kapsamında etkin olarak belirlenmekte ve satın alınmaktadır. Dünya genelinde iş güvenliği gelişmiş bir boyuttadır.

Ülkemizde son dönemlerde etkili bir şekilde popülerlik kazanan, iş güvenliği uzmanları genel bağlamda, mühendislerden oluşmaktadır. Bu mühendisler, iş alanı yoğun ve fazla olduğundan dolayı iş sağlığı ve güvenliği sertifikası alarak çalışmalarını gerçekleştirmişlerdir.

Ülkemizde farklı alanlarda son derece etkili olarak görev yapmakta olan onlarca iş güvenliği uzmanı çeşitli çalışma alanlarında etkin olarak çalışmakta olan işçiler için, iş ayakkabısı, iş kıyafetleri ve iş elbiseleri tercihi yaparak iş yetkilisine bu malzeme ve gereçleri temin ettirmektedirler.