Türkiye’de Iptv Kullanımı

Türkiye’de Iptv kullanımı 2008 yılından itibaren yaygınlaşmaya başlamıştır. Günden güne yaygınlaşan iptv kullanımı büyük firmaların da dikkatini çekmektedir. Türkiye’de en büyük internet sağlayıcılarından biri olan Türk Telekom da iptv yayınlarını yakından takip etmektedir. Uzun yıllardır test yayınları yapan ve büyük televizyon kanalları ile de iletişim halinde olan Türk Telekom aynı zamanda ip tv ve smart iptv konulu konferanslar da düzenlemektedir.

Türkiye’de smart iptv için en fazla yatırımı yapan şirket Türk Telekom olsa da diğer şirketler de gözünü iptv’ye çevirmiş durumdadır. Teknolojiyi yakından takip eden bir diğer şirket ise Demiröeren Grubu’na ait Smile ADSL’dir. Yine aynı şirketin bünyesinde bulunan D-Smart yöneticileri de ip tv için araştırmalarını sürdürmektedir.

Bazı büyük yayın şirketleri ise Türk izleyicinin yoğun olarak seyrettiği maçları internet yayıncılığı ile izleyicilerine ulaştırmaktadır.

Medya ve teknoloji şirketleri iptv konusunda oldukça detaylı araştırmalar yapmakta ve iptv kullanıcılarının görüşlerini yakından takip etmektedir. Gelişen teknolojiye ayak uydurmak isteyen büyük şirketler smart iptv yayınları için oldukça fazla yatırımlar yapmakta ve test yayınlarını denemektedirler.